Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Tamsalu EPT AS tähistab tänavu oma 75. tegutsemisaastat – kolmveerand sajandit kogemust Eesti metallitööstuses. Meie lugu algas 1950. aastal Masin-Melioratsioonijaamana, mille esmane eesmärk oli metsakuivendustööde korraldamine ja vajalike masinate remontimine – põhiliselt ekskavaatorid ja traktorid.

Tamsalu EPT-l on läbi aegade olnud mitmeid nimekujusid, kuid tootmistegevus on olnud järjepidev. Aastate jooksul on ettevõte läbi teinud mitmeid arenguetappe ning tegutseb täna nime all Tamsalu EPT AS, mis on tänaseks üks vanimaid metallitööstusettevõtteid Eestis.

Kasv ja areng läbi aastakümnete

Kuigi algus oli raske ja vaevaline, arenes Tamsalu EPT tänu juhtide ennastsalgavale tööle ja oskuslikule juhtimisele siiski jõudsalt. 1950ndatel, sügaval nõukogude ajal, hakati Tamsalus toonase nime Tamsalu MMJ alt organiseerima metsakuivendustöid ja remontima selleks vajalikke masinaid – ekskavaatoreid ning traktoreid. See oli esimene metsa- kuivendusele orienteeritud ettevõte terves Nõukogude Liidus.  

Ettevõtte asutamise algusaegadel määrati Tamsalu EPT-le ligi 12 hektarit Tõnusoo talu põllumaad, kus ei olnud algul ühtegi hoonet. Tamsalul on vedanud sellega, et siia loodi 1950. a masin-melioratsioonijaam, millest kujunes tuntud ja väljapaistev ettevõte kogu Eestis. 

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Kiitma peab masin-melioratsiooni- jaama esimest direktorit Aleksei Potjomkinit, kes täiesti tühjale kohale ehitas mõne aastaga korralikult toimiva ettevõtte koos infrastruktuuriga ja viis Tamsalu MMJ töötulemuste põhjal parimate taoliste ettevõtete hulka terves NSV Liidus. 

Aleksei Potjomkin oli küllaltki karmi käega mees, kes pidas lugu distsipliinist ega sallinud loodreid ja joodikud. Direktor külastas üsna tihti ka ka metsakuivendusobjekte ja lõi seal korra majja kui vaja. 

Kontoriks leiti ruumid Tehnika tänaval, praeguse Grossi poe naabruses nn Paruni-Muti majas, kus oli kasutada kaks pisikest ruumi – tuba ja köök, kuhu pidid mahtuma 7–9 töötajat. Sama aasta lõpul alustati esimese baraki-tüüpi elumaja ehitamist.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

1950ndad: Tootmisbaasi rajamine ja algusperiood

1950ndad olid Tamsalu Masin-Metsakuivendusjaama rajamise ja algusperioodi aastad. Toimus rajamine tühjale alale, kus polnud infrastruktuuri ega tehnikaid. Kõigepealt ehitati esimesed töökodad, elamud ja kontorid ning hakati kasutama metsakuivendusmasinaid. 

Töötingimused olid rasked ja ehitusmaterjalide puudus ning tööjõupuudus tegid tööd keeruliseks. Siiski kujunes välja stabiilne tootmis- ja organisatsioonisüsteem, mis pani aluse tulevasele kasvule. Töötajate arv suurenes ja toimusid ka esimesed kultuuri- ning spordiüritused.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

1960ndad: Tehnoloogiline areng ja sotsiaalne tugevnemine

1960ndad tõid märkimisväärse laienemise ja tehnilise täiustumise. Metsakuivendus saavutas uue kvaliteeditaseme tänu uutele masinatele, rajatistele ja infrastruktuurile, mis võimaldasid suurendada kaevetööde mahtu ning parandada efektiivsust. Moskva rahaline toetus ja Eesti metsameeste tihedad sidemed Soomega aitasid kaasa tehnoloogiliste teadmiste levikule. 

Ehitati uusi elamuid ja kontoriruumide laiendusi, alustati oma ehitusbrigaadi tööd ning rajati ka lasteaed, mis parandas töötajate heaolu. Samuti arenes ettevõtte sotsiaalne ja kultuurielu — toimusid spordiüritused ja võistlused, mis tugevdasid kollektiivi ühtekuuluvustunnet. Organisatsiooniliselt toimusid mitmed ümberkorraldused, mis parandasid töökorraldust ja tõstsid töö efektiivsust.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

1970ndad: Kõrgaeg ja tootmismahud rekordtasemel

1970ndad olid Tamsalu EPT jaoks metsakuivenduse kõrgaeg. Töökoda laienes, tehnika ja masinapark uuenes ning toodang kasvas kümnekordselt. Metsakuivenduse asemel kasutati mõistet metsamaade parandamine. Tööd toimusid laialdaselt ka Karjala ANSV-s, kus käis suur töömeeste liikumine Eestist. Tööliste elamistingimused paranesid, masinameeskonnad said autosid ja mootorrattaid, töökorraldus muutus efektiivsemaks.

1970ndatel ehitati ka uusi elamuid, ühiselamu, ujula, spordirajatisi ning alustati mitmete uute traditsioonidega, nagu naistepäeva tähistamine ja Viru mängud. Töökoda sai palju auhindu ja tunnustust. Metsakuivenduse mahud said rekordiliselt kõrgeks, kuid 1975. aastast alates pöörati rohkem tähelepanu tööde kvaliteedile ja komplekssusele. Töötajate arv kasvas kuni ligi 100ni, tehnika ja tootmisvõimsus suurenesid oluliselt. Samuti arendati töökodade ruume ja ühiskondlikke hooneid.

1980ndad: Kasv ja ekspordile suundumine

1980ndad olid Tamsalu EPT jaoks olulise kasvuperioodi aastad, mil valmisid mitmed uued hooned ja tehnoloogiad, kasvas töötajate arv ning parandati infrastruktuuri. Laiendati tootmist ja metsamaaparandust, tõhustati töökorraldust ning hakati aktiivsemalt eksportima. Töötajate ühtekuuluvust tõsteti spordi- ja kultuuriüritustega. 1980ndate lõpuks oli Tamsalu EPT tugevdanud oma positsiooni tööstuse ja metsamaaparanduse valdkonnas ning valmis laienema uutele turgudele.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

1990ndad: Turumajandusele üleminek, eksport ja laienemine

1991–2000 toimus Tamsalu EPT-s suur ümberkorralduste periood, mis oli seotud Eesti taasiseseisvumise ja turumajanduse kehtestamisega. Kadusid riiklikud tellimused, eriti metsakuivenduses, ning tööjõud vähenes. Kuid töökoja tootmine kasvas, sest ettevõte suunas tegevuse välispartneritega koostööle Soome, Rootsi ja Norra. 1993. aastal moodustati aktsiaselts RAS Tamsalu EPT, mis oli samm erastamise suunas. 1995. aastal omandasid töötajad osa ettevõttest, mis aitas kindlustada stabiilsust.

Pärast Eesti iseseisvumist muutus tootmine oluliselt – tekkisid uued materjalid ja tehnoloogiad ning ettevõte hakkas tootma lumekoristustehnikat, kallurhaagiseid ning laadurite ja ekskavaatorite koppasid. Väikest algelist töökoda on selle ajaga arendatud suureks tööstusettevõtteks, mis suudab rahuldada nii kodumaiseid kui ka laiemalt rahvusvahelisi nõudmisi.

Pärast Eesti taasiseseisvumist suunati pilgud Põhjamaadele – 1990ndatel leidsime Soomest ja Norrast püsivad koostööpartnerid ning eksport sai hoo sisse. Samal ajal alustasime ekskavaatori eriotstarbeliste koppade tootmisega nii ehituse kui ka põllumajanduse tarbeks. Tänapäeval müüakse Tamsalus valmivat tehnikat lisaks Põhjamaadele ka kogu Baltikumis.

90ndate keskel vähenes maaparandustöö maht, kuid ettevõte leidis edu metsatöömasinate müügis välismaal. Hoolimata keerulisest majanduskeskkonnast ja tugevatest konkurentidest suutis Tamsalu EPT uutes oludes kohaneda ja edasi tegutseda.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

2000ndad: Kaasaegne tööstusettevõte ja rahvusvaheline laienemine

2000ndatel kasvas Tamsalu EPT töökoda järk-järgult kaasaegseks tehaseks. Ettevõte pälvis tunnustust kiiresti arenevate ettevõtete seas, kuulus Gasellide TOPi ning sai kolmeks aastaks ISO 9001:2000 sertifikaadi tootmistegevuse kvaliteedi kohta. Tootmine laienes ning metsatöömasinate eksport Ameerika Ühendriikidesse tähistas olulist sammu rahvusvahelisel turul.

Majanduskriis 2008–2009 mõjutas ka ettevõtet, kuid 2010. aastal tähistati väärikalt 60. aastapäeva ning jätkati tehase uuendusi ja tehnilist arendust, sh tõstekapatsite uuendamist.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

2010–2020: Muutused ja tootmistegevuse arendamine

2010.–2020. aastad olid ettevõtte jaoks muutuste ja väljakutsete perioodiks, mil maaparanduse tegevus lõpetati ning keskenduti tootmise ja töökoja arendamisele. 2011. aastal toimus Eestis üleminek eurole ning ettevõttes toodi turule uusi masinaid ja koostati tootekatalooge müügi lihtsustamiseks. Järgnesid olulised investeeringud tootmisseadmetesse ja hoonete renoveerimisse, kaasa arvatud kontori ja olmehoone uuendused, ventilatsioonisüsteemide parendused ning töötingimuste tõstmine.

Perioodil langes tootmismaht koroonaviiruse-eelse finantskriisi tõttu kuni poole võrra ning ettevõte pidi kohanema väiksemate partiide ja eritellimustega. Suureks väljakutseks kujunes oskustööjõu nappus ja palgasurve. Tihedad suhted klientidega ning pidev osalemine Maamessidel aitasid säilitada tootearendust ja turupositsiooni.

2020. aastal tähistati ettevõtte 70. aastapäeva ning tehti olulisi investeeringuid tootmisbaasi infrastruktuuri – teede asfalteerimine ja turvalisuse parandamine. Kokkuvõttes iseloomustab seda aastakümmet ettevõtte stabiilsuse taastamine pärast majandussurutist, rõhk kvaliteedil ja  klientide vajaduste rahuldamisel muutuvas turuolukorras.

Olulised inimesed läbi ajaloo

Tamsalu EPT eduloo taga on tegutsenud pühendusega paljud erilised inimesed. Mõned silmapaistvad näited:

Aleksei Potjomkin juhatas ettevõtet 1950–1955. Kujundas Tamsalu EPT arengus kujundades asutuse töökorralduse ja tulevikuperspektiivid.

Aleksei Potjomkin töötas aastatel 1950–1955 Tamsalu metsamajandi (hilisema EPT eelkäija) direktorina, kujundades asutuse arenguks tugeva aluse. Tema juhtimisel paranesid majandi töökorraldus ja distsipliin, loodi tootmise arenguks vajalikud eeldused. Potjomkinit peetakse Tamsalu EPT ülesehituse üheks oluliseks alusepanijaks.

Sergei Kurotškin juhatas ettevõtet 1955–1986. Viis Tamsalu EPT Eesti NSV juhtivaks masinate hooldusteenuse pakkujaks.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Sergei Kurotškin oli Tamsalu EPT legendaarne juht ja Eesti NSV teeneline insener, kelle eestvedamisel ehitati üles suur osa Tamsalu tööstus- ja elukeskkonnast. Endise võrkpallikoondise kandidaadina rajas ta Tamsallu tugeva spordikultuuri ning oli elu lõpuni aktiivne treener ja võistleja. Ta oli õiglane, nõudlik ja pühendunud juht, kelle panust tunnustati Tamsalu Tänurahaga ning kelle mõju ulatus kaugele väljapoole oma ametikohustusi

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Ants Arukuusk juhtis Tamsalu EPT-d aastatel 1986–2009, kujundades sellest Eesti ühe eesrindlikuma maaparanduse ja kehakultuuri edendamise keskuse.

Arukuuse juhtimisel arenes väikesest kehakultuurikollektiivist välja spordiklubi, kuhu kuulus ligi 90% töötajatest ja kus sirgus mitukümmend meistersportlast. Arukuusk seisis aktiivselt Tamsalu kogukonna heaolu eest – tema algatusel rajati lasteaed, spordikompleks, elamurajoon ja korraldati aastakümneid töötajate üritusi. Ka keerulisel erastamisperioodil hoidis ta ettevõtte suunda ja vastutas töötajate tuleviku eest, mis näitab tema erakordset pühendumust ja visiooni.

Valdo Simonlatser, tegevjuht aastatel 2009–2018, suunas ettevõtte metallitööstuse suunas, loobudes maaparandustöödest.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Valdo Simonlatser mängis Tamsalu EPT-s võtmerolli keerulisel üleminekuajal, mil ettevõte pidi kohanema nõukogudeaegse süsteemi lagunemisega ja leidma oma tee uues majanduskeskkonnas. Tema eestvedamisel loodi tugev koostöösuhe Soome metallitööstusega, mis avas uksi rahvusvahelisele turule ning tõi suure osa tootmisest Skandinaavia riikidesse. Simonlatserit tunnustati tasakaalukaks ja pühendunud juhiks, kes hoolis nii ettevõtte arengust ja töötajate heaolu eest.

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Aivar Maasik oli Tamsalu EPT AS-is tegevdirektor aastatel 2019–2024, kelle juhtimise perioodi jäid keerulised aastad maailma majanduses. 

Maasiku juhtimisel on ettevõte tulnud toime nii majandussurutise kui ka muude keeruliste perioodidega. Tema tehniline taust ja kvaliteedijuhtimise kogemus on aidanud hoida tootmises kõrget kvaliteeti. 

Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

Tänapäev: Usaldusväärsus, uuenduslikkus, kvaliteet 

Tamsalu EPT tootevalik on aastate jooksul laienenud ja mitmekesistunud ning hõlmab nüüd ekskavaatorite koppasid, teehooldusmasinaid, metsamasinaid ja põllumajandusseadmeid. Kõik meie tooted on loodud vastama keerukatele töötingimustele ning pikaajaliseks kasutamiseks, pakkudes samal ajal vajalikku paindlikkust eri tööstusharude nõudmistega kohanemiseks.

Ekskavaatoritele ja laaduritele valmistatakse üle kolmekümne erineva standardtüübi koppa, kasutades maailmas tunnustatud kvaliteetteraseid nagu HARDOX ja STRENX. Need materjalid tagavad toodete vastupidavuse, võimaldades kopadel taluda suuri koormusi ja töötada rasketes oludes, mis omakorda aitab klientidel vähendada hooldus- ja kasutuskulusid.

Tänapäeval toimub kogu tootmine Lääne-Virumaal, kus suletud tootmispind ulatub ligi 4000 ruutmeetrini. Kõik tooted valmivad kõrgekvaliteedilistest keevitusmaterjalidest ning range kvaliteedikontrolli all, mis tagab nende vastavuse kehtestatud standarditele ja klientide ootustele. Meie tootmisprotsess on üles ehitatud paindlikult – see võimaldab meil täita ka eritellimusi ning arvestada erinevate rasketehnika edasimüüjate ja lõppkasutajate, nagu põllu- ja metsameeste ning tee-ehitajate spetsiifilisi vajadusi.

Kliendikesksus on Tamsalu EPT tegevuse südames. Meie meeskond teeb iga päev tööd selle nimel, et mõista põhjalikult klientide vajadusi ning pakkuda lahendusi, mis aitavad tõsta töö efektiivsust ja tootlikkust. Usaldusväärsus, innovatsioon ja kvaliteet on väärtused, mida me oma igapäevatöös järjepidevalt esile tõstame ning mille abil hoiame püsivaid ja usaldusväärseid suhteid nii kohalike kui rahvusvaheliste partneritega.

Sinu partner metallitööstuses

Oleme uhked oma ajaloo ja traditsioonide üle, kuid vaatame kindla pilguga tulevikku, investeerime uutesse tehnoloogiatesse ja jätkame koostööd klientide ning partneritega rahvusvaheliselt. Oleme valmis vastu võtma uusi väljakutseid ja jätkama oma panust Eesti metallitööstuse arengusse.

Kui soovid usaldusväärset partnerit metallitööstuses, oleme Tamsalu EPT-s valmis sind toetama. Vaata meie tootevalikut kodulehel tamsaluept.ee ning võta julgelt ühendust, et leida just sinu vajadustele sobivad lahendused.

Loe lisaks ka:
  • Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

    Meie teekond alates 1950. aastast tänaseni

  • “Tööorganid, mis peavad vastu” – Caever OÜ kogemus Tamsalu toodetega

    “Tööorganid, mis peavad vastu” – Caever OÜ kogemus Tamsalu toodetega